Program


Szilvay Máté: Rakéták, szintik, istenek

Szilvay Máté: Rakéták, szintik, istenek

Képi és zenei dramaturgiára épülő utazás a kollektív tudatalattinkba. Hat énekes és két színész segítségével belegabalyodunk abba, mit is jelentett az első emberi űrutazás és az analóg szintetizátor feltalálása az emberiség életében - sőt, megpróbáljuk ezeket egy közösségi rítus keretében újra átélni.

Aktuális előadások



Szilvay Máté: Rakéták, szintik, istenek 12+
intergalaktikus raktáropera
70' színház

Jurij Alekszejevics Gagarin, az első ember, aki a világűrben járt,  állítólag azt mondta, nem látott odafent semmiféle istent. De akkor miért vágyunk még mindig az űrbe - a helyre, amiről pontosan tudjuk, hogy nincs ott semmi?

Képi és zenei dramaturgiára épülő utazás a kollektív tudatalattinkba. Hat énekes és két színész segítségével belegabalyodunk abba, mit is jelentett az első emberi űrutazás és az analóg szintetizátor feltalálása az emberiség életében - sőt, megpróbáljuk ezeket egy közösségi rítus keretében újra átélni.

"Április 12-én reggel egy kis sámlin ültem, és a kemencét melegítettem. Egyszer csak meghallom a rádióban: ember az űrben! De hiszen mindig azt mondták, hogy Isten az égben van… akkor hogyan tudna egy ember odarepülni anélkül, hogy beleütközzön Illés prófétába vagy Isten valamelyik angyalába?”
(E. Danilova, egy 73 éves asszony levele Kujbisev régióból, 1961)

Az 1960-as és ‘70- es években az emberiség nemcsak a világűrt, hanem az elektronikus zene és a szintetizátor megszületésével a hangok új világát is meghódította. Ez a két hódítástörténet hangban és képben összekapcsolódik: az űrutazás elképesztően drága és merőben szimbolikus tettéhez a művészetben oszcillátorok adják a kísérőzenét, a sci-fikben az űrhajók vezérlői analóg szintetizátorokra hasonlítanak. De vajon melyik volt értelmesebb vállalkozás, és melyik történet hősei illenek inkább a ma emberéhez, aki a klímaválság idején keresi a helyes életstratégiát?

Megtalálta-e a zeneszerző Wendy Carlos a zenében azt az istent, akit Jurij Gagarin az űrben nem talált meg? Istenné válhatunk-e a tudomány vagy a művészet eszközeivel? Megmenti az emberiséget a technikai fejlődés, ahogy Elon Musk gondolja, vagy éppen ez vezet a végső pusztulásunkhoz?

Szilvay Máté a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen végzett 2023-ban, Bocsárdi László rendezőosztályában. Legutóbbi munkája: Kovács Dominik - Kovács Viktor: Jégtorta, Tamási Áron Színház, Sepsiszentgyörgy.

Előadók: Szabó Veronika, Martinkovics Máté és a Soharóza kórus tagjai:
Asbóth Szaffi, Kovács Boróka, Horváth Réka, Sipos András, Kertész Endre, Monostori Bálint

Díszlet, jelmez: Jeli Luca Sára
Video design: Bredán Máté, Herpai Máté, Nagy Réka
Fénytervező: Dézsi Kata
Zene: Szászi Petra
Hangtechnikus: Langó Ádám
Dramaturg: Al-Farman Petra
Rendezőasszisztens: Perényi Luca
Produkciós vezető: Gulyás Dóra, FÜGE
Rendező: Szilvay Máté

A produkció a Budapest Főváros Önkormányzata által meghirdetett Staféta program keretében valósult meg.
Támogatók: Budapest Főváros Önkormányzata; FÜGE Produkció; Staféta program; Soharóza Közhasznú Egyesület

Ajánló


Jerry Sloan reklámdal szerző, felesége sikeres ügyvéd. A boldog párral él együtt Alice apja, aki egy nyugdíjas taxisofőr és rendkívül…

2025-ben egy utolsó koncertturnéval búcsúznak az Oltári srácok Közel húsz év után újra összeáll a legendás Oltári srácok csapata, hogy…

2025. január 4-én szombaton A DZSUNGEL KÖNYVE történetében először költözik ki a budapesti színfalak mögül és egy kibővített nagyobb díszlettel,…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!